Připravované přednášky
Kdo jsou to křankové a kde je najít? Přednáška Vám ukáže, nakolik písmo dokáže ovlivnit naše emoce, jednání a rozhodování. Každý den, každou minutu a ve všech oblastech života i podnikání. Dozvíte se, jestli vnímáme písmo všichni stejně, jak může odrážet naši osobnost, jestli s námi mohou pomocí fontů markeťáci manipulovat, jestli může písmo vyhrát volby anebo zruinovat restauraci. Ale hlavně se budete bavit a zkoušet si vliv fontů na vlastní kůži.
prof. RNDr.Luboš Pick, CSc., DSc. (1961); vzdělání: Gymnázium Na vítězné pláni a matfyz; dosavadní kariéra: Matematický ústav ČSAV (1985-1999), University of Wales (Cardiff, UK, 1991-1994), Brock University (St. Catharines, ON, Kanada, 2004), MFF UK (od 1999); další: předseda České matematické společnosti (2018-2026), popularizátor matematiky, překladatel, baskytarista (skupiny Asonance, Humbuk, The Dirty Raccoons, Echolama); záliby: matematika, historie, hudba, turistika.
Jak vnímáme přírodu a amatérská entomologie. Jak náš mozek vnímá přírodu, jaké je postavení člověka v přírodě a nakolik jsme schopni ji chránit. A zda to vůbec, při ohromných silách přírody a našemu neporozumění, je možné. A co přináší amatérská entomologie
prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc., emeritní přednosta Neurochirurgické kliniky ÚVN a 1.LF. Hlavním zájmem je cerebrovaskulární neurochirurgie a chirurgie nádorů lební báze. Autor 4 anglických odborných knih a publikoval více než 200 prací. Čtyři roky byl prezidentem Evropské asociace neurochirurgických společností. Člen 4 neurochirurgických akademií. Je v redakčních radách několika odborných časopisů. V roce 2023 mu prezident Pavel udělil vyznamenání za zásluhy v oblasti vědy. Je amatérský entomolog.
Psychometrie aneb jak se měří bez metru – Jak měřit něco, co nemůžeme přímo pozorovat? Psychologie, pedagogika nebo i medicína často pracují s pojmy, jako je úroveň úzkosti, inteligence nebo třeba míra bolesti – tedy s latentními konstrukty, které nelze jednoduše „změřit metrem“. Jak se tedy tyto konstrukty měří? Do jaké míry vůbec existují? A jde o měření v tom smyslu, jak ho známe z přírodních věd? To jsou jen některé otázky, které řeší vědecký obor zvaný psychometrie a na které se v přednášce pokusíme odpovědět.
Mgr. Jan Netík - oddělení statistického modelování, Ústav informatiky AV ČR; Ústav výzkumu a rozvoje vzdělávání, PedF UK. Vystudoval jednooborovou psychologii na FF UK. Již během studia se zapojil do výzkumů zaměřených na časnou diagnostiku neurodegenerativních onemocnění a na obecnou metodologii znalostních testů. V současnosti působí jako vědecký asistent ve Skupině výpočetní psychometrie na ÚI AV ČR a jako doktorand na PedF UK, kde se nyní věnuje predikci obtížnosti položek znalostních testů na základě textového zadání s využitím jazykových modelů. Je členem profesní organizace Psychometric Society.
Cestovatelský koncept Popelka – Cestování bez plánů a očekávání. Čekání na to, co mě pomyslně cvrnkne do nosu. Nechávám život plynout a čekám, co mi sám přinese. Při Svatojakubské pouti, na ulici v Bogotě, v autě v Íránu i na fotbale v Argentině. Tam všude jsem se nechával životem opíjet a překvapovat. Kde mají nejlepší zmrzlinu na světě? Která země není pro vegetariány? Jaké je to uprostřed nejbouřlivějšího moře světa s metrem vody v podpalubí? Jak je to s létajícími koberci? To vše se dozvíte. A na závěr i něco o tajemné záchraně života na hranicích Surinamu.
Mart Eslem vlastním jménem Martin Šlambor, se narodil 24. ledna 1974 v Ústí nad Labem. Povoláním podnikatel, duší cestovatel. V první polovině osmdesátých let dvacátého století vyrůstal v Severní Itálii ve městě Udine. Nejoblíbenějším kontinentem je Jižní Amerika a dosud navštívil 96 zemí světa. Hovoří italsky, anglicky, španělsky, rusky a se zájmem proniká do tajů arabštiny. V roce 2001 vydal knihu „Již zbývá jen Antarktida“. Druhá kniha, z roku 2009, „Dobrodružství jachty Bona Terra“, už pojednává o autorově druhé cestě na bílý kontinent. Na základě jeho myšlenky vznikl v roce 2006 Klub 7K sdružují muže a ženy, kteří se narodili v České republice a navštívili všech sedm kontinentů planety Země. Nyní se aktivně věnuje stále více i přednášení a mentoringu v oblasti spánku, otužování a dlouhověkosti.
Okénko do světa ptáků: Nahlédněte s námi pod pokličku ptačí anatomie a fyziologie. Dozvíte se jak ptáci dýchají, jak je postavena jejich kostra nebo jaké mají typy peří a k tomu kupu dalších zajímavostí.
Ing. Ondřej Kulhánek Ondřej se intenzivně věnuje vzdělávání a osvětě v oblasti ornitologie, včetně terenních kurzů. Je zapojen do profesionálního monitoringu ptactva, včetně kroužkování. Je zároveň předsedou pobočky České společnosti ornitologické pro Střední Čechy a Prahu.
Jak se rodí Papuánci? Přednáška přibližuje zkušenost medičky, která se na vlastní pěst vydala pracovat do nemocnice v Oceánii. Kromě samotné práce v gynekologii a porodnictví se zaměřuje i na to, jak nápad vznikl, co vše předcházelo odjezdu, a jaký byl střet s místní kulturou, jazykem, jídlem a zvyky.
Anežka Jungová je studentkou medicíny se zájmem o gynekologii a porodnictví. Po třetím ročníku absolvovala stáž v provinční nemocnici Kavieng na Papui Nové Guineji, kde získala cenné praktické zkušenosti v náročných podmínkách. Práce v terénu ji utvrdila v odhodlání věnovat se tomuto oboru i v Česku.
Otakar Ostrčil v souvislostech. Přednáška bude obsahovat stručné představení života Otakara Ostrčila. Nastíníme si situaci přelomu 19. a 20. století, a to především z hlediska hudebních těles a velkých, i těch na první pohled méně významných, jmen umělců.
Daniela Klapková absolventka Konzervatoře v Teplicích. Bývalá kantorka ZUŠ Rumburk. Posluchačka třetího ročníku Hudební vědy na MUNI. Hudba romantismu Danielu, stejně jako spoustu dalších hudebních vědců, nesmírně zaujala. Rozhodla se pro výzkum vybrat etapu zapomenutých českých hudebních dějin a přiblížit ji veřejnosti. Je jí blízká i hudební interpretace a to především s tělesy Pražský filmový orchestr, Karlovarský symfonický orchestr a Musica Florea – tudíž od poučené interpretace po díla soudobých autorů.
Stupidiologie aneb jak nebýt obětí svého mozku. Všimli jste si někdy, kolik stupidních lidí Vás obklopuje? Kolik absurdních názorů, nelogických rozhodnutí a nečekaně sebevědomých hloupostí Vás denně zastihne? A říkáte si: "Jak je tohle vůbec možné?" Možná nejste sami… V této přednášce budeme zkoumat stupiditu velmi podrobně, zejména z evolučního a psychologického hlediska, její projevy a praktické ukázky. Společně nahlédneme také do propagandy a naučíme se, jak kritické myšlení může přispět k řešení tohoto fenoménu.
Ing. Jan Pospíchal je jaderný inženýr pracující ve společnosti ŠKODA JS. Kromě své technické specializace ho fascinují mezioborové přesahy, zejména psychologie, kterou se aktivně zabývá. Spojuje technický přístup a hlubší porozumění lidského chování, což využívá i při vysvětlování humanitních témat technikům.
Naučte se Braillovo písmo zpaměti. Braillovo písmo se poměrně často užívá v šifrách a tak jsem se zaradoval, když jsem v něm nalezl jistý řád, který Vás v tomto workshopu rád naučím. 14 5 2 15 10 20 5, 19 9, 16 18 9 8 12 1 19 9 20, 9, 16 15 11 21 4, 15, 19 9 6 18 1 3 8, 14 9 3, 14 5 22 9 20 5.
Ing. Tomáš Blumenstrin vystudoval stavební statiku, ale dlouhodobě se zabývá vzděláváním a podporou nadaných dětí, je místopředsedou Mensy a ředitelem Světa vzdělání. Pořádání mensovnich akcí jej přivedlo i ke tvorbě šifer.
Dále se v roli přednášejících představí:
Mike Ivsin - Stvoření Světa z Čísel, z Energie do Organizace
RNDr. Radek Lučan, Ph.D (zástupce ČESON) - Z hluboké temnoty ke světlejším zířkům: o netopýrech, lidech a stavu naší přírody